piątek, 22 września 2017

Jak wybrać kierunek studiów, aby mieć atrakcyjną pracę?

Posiadanie wyższego wykształcenia nie jest już gwarancją znalezienia dobre pracy. Zniesienie egzaminów na studia oraz stawianie na ilość, a nie jakość, przyczyniły się do spadku jakości tytułu magistra. Obecnie absolwenci studiów wyższych stanowią niemalże taki sam odsetek bezrobotnych, jak osoby po szkole średniej. Bogata oferta edukacyjna szkół wyższych sprawia, że ciężko zdecydować, które studia ułatwią start w dorosłe życie. Jak wybrać kierunek studiów, aby mieć atrakcyjną pracę?

Kto ma największe szanse na rynku pracy?

Są takie takie zawody, których absolwenci wciąż są poszukiwani na rynku pracy i nie mogą narzekać na brak ofert. Najbardziej pożądani są absolwenci informatyki. Specjalistów z branży IT wciąż brakuje na rynku pracy i nie wygląda na to, by miało się to zmienić w najbliższym czasie. Informatyka we Wrocławiu jest bardzo obleganym kierunkiem. Najlepsi mogą liczyć na pracę już w miesiąc po zakończeniu studiów. Jest to jednak wymagający kierunek. Technologia ciągle się zmienia i rozwija, więc programiści muszą być na bieżąco z najnowszymi odkryciami naukowymi.

Na rynku pojawia się także wiele ofert pracy dla księgowych oraz osób związanych z zarządzaniem finansami. Teraz niemalże w każdej firmie potrzebna jest osoba odpowiedzialna za prowadzenie księgowości oraz planująca budżet przedsiębiorstwa. W związku z tym absolwenci studiów związanych z finansami nie powinni mieć problemu ze znalezieniem pracy po studiach.

W gorszej sytuacji są osoby, które niespecjalnie czują się w przedmiotach technicznych lub matematycznych. Jednak absolwenci kierunków humanistycznych również mogą liczyć na pracę. W ich przypadku liczy się przede wszystkim specjalizacja – im bardziej niszowa i innowacyjna, tym większa szansa na pracę. Poradzić sobie powinni w szczególności absolwenci filologii czeskiej lub szwedzkiej, kulturoznawcy ze specjalnością lingwistyka oraz muzykolodzy.

Nowe kierunki i kierunki zamawiane

Uwagę przyszłych studentów powinny przykuć także nowo powstałe kierunki. Uczelnie chcąc sprostać wymaganiom rynku pracy coraz częściej decydują się na tworzenie oferty edukacyjnej dopasowanej do potrzeb lokalnego rynku. Powstają takie kierunki jak lingwistyka dla biznesu czy turystyka historyczna mające być odpowiedzią na potrzeby lokalnych instytucji.

Również kierunki zamawiane są tymi, na które warto zwrócić uwagę. Są to studia ze specjalnego programu rządowego, mającego na celu promocję przyszłościowych kierunków. Studenci studiujący na tego typu kierunkach otrzymują stypendium w wysokości 1 tys. zł. W głównej mierze są to studia matematyczno-przyrodnicze. Jednak – jak wskazują statystyki – przynoszą one rezultaty. Szansa na znalezienie pracy po ukończeniu kierunku zamawianego wynosi aż 82 proc. Możemy do nich zaliczyć m.in. automatykę i robotykę, ochronę środowiska, wzornictwo czy informatykę.


Wybór kierunku studiów to dopiero pierwszy krok. Ważna jest też uczelnia, na którą będziemy zdawać. Warto sprawdzać różne rankingi uczelni, by mieć jasny obraz, które szkoły wyższe dają lepsze wykształcenie oraz są lepiej widziane przez pracodawców. Nad wyborem studiów warto zastanawiać się już na początku szkoły średniej, by zyskać przewagę nad tymi, którzy decyzję podejmą dopiero w ostatniej klasie.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz